Krīzes intervence darba vietā

Mēs visi pārdzīvojam sarežģītu laiku. Papildus stresu no tā, kas notiek apkārt, jūt gan tie, kuri ir spiesti pašizolēties, gan tie, kuri uz laiku palika bez darba, gan tie, kuri joprojām izpilda savus darba pienākumus no mājām un savā darba vietā (paldies jums!).

Neziņa par nākotni ievieš bailes. Mēs nezinām cik ilgi pandēmija notiks un kādas būs sekas katram no mums. Lai cik profesionāls cilvēks būtu, aiz profesijas atrodas cilvēks.

Pārdzīvot baiļu izraisītās sekas – stresu, trauksmi, paniku, palīdz saruna. Ar sarunu mēs varam palīdzēt cilvēkiem(darbiniekiem) mazināt iekšējo spriedzi, tādejadi uzlabojot viņu pašsajūtu.

Ja redzat, ka jūsu darbiniekam vai kolēģim ir emocionāli grūti, uzklausiet viņu. Nemēģiniet teikt, ka viņa jūtas nav pareizas: “Ai, beidz, ko paniko!” nepalīdzēs, bet izraisīs vēl lielāku spriedzi. Ļaujiet cilvēkam izteikt savas sajūtas. Ir labi izmantot tādu frāzes formulu: “es redzu/dzirdu*, ka tu jūti paniku**, par to, ka nezini, cik ilgi būs slēgtas robežas**

*sakot “es redzu/dzirdu/jūtu” – mēs dodam cilvēkam signālu, ka tiešām esam viņam veltījuši uzmanību.

**sakot “tu jūti paniku” (nevis tu paniko vai tu esi panikā) mēs nodalām cilvēku no sajūtām. Šeit nav galvenais uzminēt pareizu sajūtu, bet sniegt cilvēkam iespēju atpazīt savu emocionālo stāvokli. Ja cilvēks saka “Jā!”, vai viņš saka “Nē, es jūtu dusmas!” vai ko citu, mēs savu uzdevumu izpildījām – atpazīstot jūtas tiek mazināta spriedze.

***sakot “par to, ka…” nosaucot tieši un konkrēti, par ko, jūsuprāt, cilvēks jūt konkrēto sajūtu, jūs to padarāt risinājamu. Jo runa vairs neiet par visu dzīvi kopumā, bet tikai par noteiktu lietu.

Es domāju, ka tu jūti paniku par to, ka nezini, kas tevi gaida nākamajā mēnesī finansiālajā ziņā.

Es redzu, ka tu jūti bespalīdzību par to, ka nezini, vai tavi darbinieki izturēs šo spriedzi.

Es dzirdu, ka tu jūti dusmas par to, kā nevari pilnībā kontrolēt vīsrusa izplatību mūsu valstī.

Runājot ar klientiem pa telefonu, jūtu, ka šī metode palīdz.

Ja arī jūsu darbiniekiem ir nepieciešams šāds atbalsts – laipni lūdzu sazināties 26460288 vai jeva@teamcoach.lv, ir iespēja strādāt online individuāli un ar nelielām komandām. Cena pieejama, ir vairāku kouču un supervīzoru komanda.

Bilde paņemta te https://www.amazon.com/Crisis-Intervention-Promoting-Resilience-Resolution/dp/0130908975