Emocionālais intelekts un meli

Šodien, lasot HBR, pievērsu uzmanību pētijuma par meliem* aprakstam. Pētījums ir saistīts ar emocionālo intelektu – cilvēku spēju izprast savas un citu emocijas. Pētījums apastiprināja faktu par to, ka tas cilvēks, kurš melo, mazina savu spēju uztvert cita cilvēka emocijas.

Meli ir sarežģīta tēma. Manuprāt, tie stāv ļoti tuvu sāpēm: vienam sāp izskatīties “ne tādam”, otram sāp skatīties uz citu sāpēm un t.t.. Meli ir ātrs instruments kā uz mirkli dabūt atvieglojumu un tikt ātri pāri nevēlajām reakcijām un sajūtām.

Darbā ar individuālo klientu vai komandu patiesības/melu jautājums ir būtiskākais rezultāta sasniegšanai. Sanāk, darba rezultāts ir atkarīgs no tā, vai izdevās radīt uzticēšanās lauku, kurā var droši runāt patiesību, nosaucot lietas savos vārdos, kļūdīties ar savu patiesības izpratni, tad iemācīties jaunu patiesību.

Tad kad viens drusciņ samelo, otrs (atceraties, jo vēlas izvairīties no sāpēm), “saudzējot” sevi un otru vienu reizi, otru, piecpadsimito gadu, notiek atsvešināšanās. Atrodoties ilgu laiku kopā, ilgu laiku drusciņ melojot viens otram, drusciņ noklusējot, zaudējam prasmi sajust viens otru, saprast, ieraudzīt. Kļūstam sveši un nesaprasti.

Teikt:”Beidz melot, saki patiesību!” var būt neefektīvi, jo… var gadīties, ka cilvēks nemaz neprot teikt patiesību. Vai nezina, kas ir patiesība. Sesijās bieži sastopos ar “Es nezinu, kā es jūtos. Es nezinu, ko es vēlos”. Iespējams, ka prasmi teikt patiesību ir jāiemāca un daļai no mums tādas prasmes nemaz nav, jo sabiedrībā ir ‘standarti’, arī attiecībā uz sajūtām. Izsakot jebkuru apgalvojumu, kuru uzskatām par patiesību, tas būtu jāpārbauda. Tas aizņem laiku. Kur nu vēl prasme uztvert cita cilvēka patiesību. Mūsu sabiedrībā atšķirīgs viedoklis izraisa cilvēkos cīņas sparu, ne mieru vai prieku par to, ka zini citu viedokli. Labākā gadījumā tev dos padomus un paskaidrojumus, par to kas patiesībā ir patiesība.

Katrs grib būt labs. Katrs vēlas justies labi. Meli palīdz uz brīdi radīt ilūziju par šīm sajūtām, tomēr tie slēpj būtiskāko – mēs jau esam pietiekami labi. Pietiekami labi, lai teiktu kā ir. Meli nevar padarīt labāku to, kas tā pat ir labs.

* «The Interpersonal Costs of Dishonesty: How Dishonest Behavior Reduces Individuals’ Ability to Read Others’ Emotions», Julia J. Lee et al. («Journal of Experimental Psychology: General», 2019