Emocijas pārvērtības

Šobrīd tiek uzskatīts, ka pastāv 4 bāzes emocijas – prieks, skumjas, bailes/izbrīns un dusmas/riebums un šis apgalvojums balstās uz signāliem, kā reaģē seja uz jaunu informāciju (The Atlantic https://www.theatlantic.com/health/archive/2014/02/new-research-says-there-are-only-four-emotions/283560/)

Salikums bailes/izbrīns ir ļoti interesants darbam, kuru daru. Koučinga pakalpojums daļai iesaistīto cilvēku tiešām izsauc bažas, bailes: “Ko tas koučs ar mani darīs? Man būs jārunā komandas priekšā! Un ja es kļūdīšos vai izskatīšos smieklīgs?”. Bažas mēdz būt arī pasūtītājam: “Ja mēs lieki tērējam laiku un naudu? Un ja nebūs vēlamais rezultāts? Ja mani cilvēki jutīsies sliktāk?”

Ziniet ko? Tas ir normāli!!! Zīmējot ilustrāciju šim postam, kura pirmais nolūks bija informēt par četrām bāzes sajūtām (bet uzzīmējās emociju izmaiņas), sapratu, kā ar mani ir tieši tā pat. Un ka kaut kādā posmā pie bažām pieslēdzas arī dusmas, piemēram par to, “kāpēc viss nenotiek tā, kā biju iedomājusies?” Arī dusmas ir normāla cilvēka reakcija tad, kad viņam škiet, ka tiek pārkāptas viņa robežas. Mācībās un koučinga sesijās mēs tak izejam ārpus komforta zonas, dažreiz, ielaužoties citu robežās. Tāpēc bailes, bažas un dusmas nav par to, ka kāds kaut ko dara nepareizi, bet par to, ka tiešām kādas robežas tiek ietekmētas. Jautājums, ko tālak darīt?

Ieskatījos baiļu un dusmu emociju portetos google attēlos un ieraudzīju, ka gan baiļu, gan dusmu sejas izteksme ir kā vizuāls pamats citai emocijai – izbrīnam. Un no izbrīna ir viegli uzmodelēt atklāsmes emociju un tad jau pozitītvu pārliecibu.

Šis mazā izpēte deva hipotēzi par to, ka ja baiļu un/vai dusmu impulsu pārveido par izbrīna, tad atklāsmes emociju, ir visas iespējas, ka tālāk sekos gandarījums. Jāpārbauda.